Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte yapılması gereken enfeksiyon testleri nelerdir?

10,019
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte yapılması gereken enfeksiyon testleri nelerdir?

Bir kadın hamile kaldığında yapılması gereken bazı laboratuvar testleri vardır. Annenin ve bebeğin rutin kontrolü için yapılması gereken testler dışında annede bazı enfeksiyon hastalıkları testleri de araştırılmalıdır. Bunun amacı annede bir enfeksiyonun olup olmadığını anlamaktır. 

Anne ve bebek için rutin kontroller

Hamilelik sırasında annede oluşabilecek bir enfeksiyon bebeğe geçebilir.  Bu da bebekte konjenital anomali dediğimiz doğuştan sakatlıklara yol açabilir. Buna yol açabilecek etkenlere bakmak gerekir. Bu etkenlerin baş harflerinden oluşturulan kısaltmaya TORCH denir. Bu yüzden halk arasında TORCH testi olarak da bilinir. Bu testle aynı anda birden fazla enfeksiyon araştırılır. Gebeliğe hazırlık döneminde veya gebeliğin ilk 3 ayında yapılır. 

Hamilelikte yapılması gereken enfeksiyon testi

TORCH testinde her harf bir enfeksiyon hastalığını temsil eder. Kedi dışkısı ile kirlenmiş yiyecekler de bu mikropla karşılaşma ihtimalini artırır. Bü yüzden anne adayları çiğ et ve iyi yıkanmamış sebze meyve yememeli, çiğ süt içmemeli, toprakla uğraşırken eldiven giymelidir. "O" harfi Others'ın baş harfidir. Bebekte sakatlığa yol açabilecek diğer etkenleri temsil eder. Bunlar kabakulak, çocuk felci, suçiçeği, bel soğukluğu ve kızıldır.

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken enfeksiyonlar

"R" harfi Rubella yani kızamıkçık hastalığını temsil eder. Bu virüs Konjenital Rubella Sendromu denilen çok tehlikeli bir duruma sebep olabilir. İlk 2ayda bu virüsün anneye bulaşması durumunda büyük ihtimalle ya düşük ya sakatlığa sebep olacaktır. Bu virüs Türkiye'de oldukça yaygındır. Genellikle çocuklukta geçirilir. Gebelik öncesinde, bu enfeksiyonun geçirilip geçirilmediğine dair test yapılmalı, eğer geçirilmediyse mutlaka aşısı yapılmalıdır.

"C",  Sitomegalovirüs isimli etkeni temsil eder. Hamilelik döneminde bulaşırsa çocukta sakatlık  yapabilir.

"H", Herpesvirüs tip 2 denilen virüsü temsil eder. Herpesvirüs tip 1 dudak kenarındaki uçuklara sebep olan virüstür. Tip 2 ise doğum kanalında enfeksiyona sebep olur. Doğum sırasında mevcutsa bebeğe bulaşır ve sakatlığa sebep olabilir. 

Sonuç olarak, TORCH enfeksiyonları ülkemizde yaygındır. Bu sebeple gebelik öncesinde veya gebe kalındığı öğrenilince bu testler yapılmalı, yenidoğanda sakatlığa sebep olabilecek enfeksiyonlar saptanmalı ve buna göre gerekli tedbirler alınmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat