Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte üzüntü bebeği etkiler mi?

12,172
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte üzüntü bebeği etkiler mi?

Hamilelik süreci hem kadın hem de ailesi için özel ve farklı bir dönemdir. Bu dönemde anne adayının vücudunda, duygularında ve yaşam tarzında birtakım değişiklikler olabilir. Stres rahatsız edici boyutlara ulaşması özellikle anne adayları için riskli bir durumdur.

Annenin ciddi stres ve sıkıntı yaşaması bebeği olumsuz etkiler. Bu etkileri sıralayacak olursak; düşük riski, erken doğum, doğumda bebeğin ağırlığının az olması, bebeğin beyin gelişiminin etkilenmesi, duygusal sorunlar ya da dikkat eksikliği şeklinde sıralanabilir.

Bu durumun temelinde bazı hormonların salgılanması ve bu salgılanan hormonların bebeğe geçerek etkilemesi yatar. Kortikotropin adı verilen hormonlar bebek üzerinde bazı değişikliklere neden olabilir. 

Anne adayının aşırı stresli ve gergin olduğu durumlarda yeni doğanlarda, ilerleyen yaşlarda duygusal durum ve hiperaktivite bozuklukları görülebilir. 

Üzüntülü gebelik geçiren anne adaylarında, preeklampsi (gebelik hipertansiyonu) ve hipertansiyon gibi ciddi bazı hastalıkların görülme riski 3 kat artar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat