Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte uyku ihtiyacı neden artar?

14,878
kez izlendi
Puan: 4.29 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte uyku ihtiyacı neden artar?

Hamilelik dönemindeki uyku ihtiyacı özellikle gebeliğin ilk döneminde progesetron hormonunun seviyesinin yükselmesiyle artmaya başlar. 

Hamile olduğunu öğrenen kadın, gebeliğin ilk 3 ayında kendisini uykulu hissedebilir. Gün içerisinde sürekli uyku ve yorgunluk hali olabilir. 

Hamileliğin ortalarında uyku hali azalmakla birlikte gece uykularının sık bölünmesinden ve yeterli uyku uyuyamamaktan dolayı sabah yorgun uyanma ve gün içerisinde uyku hali ortaya çıkabilir. 

Anne adaylarının hamilelik dönemi boyunca en az 6 saat uyuması gerekir. Bu sürenin altında uyuyan anne adaylarında uzun doğum süresi ve sezaryene gidiş riski artar. Gebelik dönemindeki uyku süresinin artışı uykunun kalitesini etkilemez. 

Stres hormonları artmamış ve rahat bir gebelik geçiren anne adayının büyüttüğü bebek de doğuma daha rahat hazırlanacaktır. Az uyuyan anne adaylarının doğum sürelerinde uzama ve sezaryen riskinin artması söz konusudur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat