Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte su tüketiminin önemi nedir?

3,259
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte su tüketiminin önemi nedir?

Hamilelikte yeterli sıvının alımı, yaşamsal faaliyetlerin devam etmesinde ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesinde büyük rol oynar. Sağlıklı ve dengeli bir metabolizma için bol miktarda su tüketilmelidir. 


Gebelikte su tüketimi vücut ısısının ayarlanması, eklemler, cilt sağlığı ve sindirim sistemi açısından çok önemlidir. Hamilelik döneminde bol su tüketimi idrar yolu enfeksiyonlarını, hazımsızlığı ve kabızlığı önler. Yeterli su tüketimi aynı zamanda hamilelikte mide bulantısı ve yanması gibi sorunların azalmasına yardımcı olur. 

İnsan vücudunun yaklaşık olarak %60 - 70'i sudan oluşmaktadır. Yeni doğan bebeklerde bu oran %90, çocuklarda %70'tir. Yaş ilerledikçe yağ dokusu suyun yerini alır. Bu nedenle yetişkinlerde %60 olan su miktarı yaşlılarda yaklaşık %50'dir. 

Hamilelik boyunca vücut toplam olarak ekstradan 6,5 lt civarında su tutar. Bu suyun bir kısmı bebeğin su kesesinde ve bebeğin eşi olarak da anılan plasentada depolanır. Kalan kısmı ise annenin rahmi, eklemleri ve kanında depolanır. Annenin ağırlığı ve toplamda alınan kilolar bebeğin kilosunda çok önemlidir. Bu kiloların bir kısmı yağ bir kısmı su şeklindedir. 

Yapılan araştırmalarda alınan su miktarının bebeğin ağırlığını direkt olarak etkilediği bulunmuştur. Bu nedenle hamilelikte hem annenin hem de bebeğin sağlığı için su tüketimine özen göstermek gereklidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat