Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte spor ya da egzersiz yapmanın anne adayı ya da bebeğe zararı olur mu?

2,057
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte spor ya da egzersiz yapmanın anne adayı ya da bebeğe zararı olur mu?

Hamile kadınların gebelik süresince spor ya da egzersiz yapmalarında genel olarak sakınca yoktur. Fakat anne adayında erken doğum yapma, düşük yapma, kanama, gebelik zehirlenmesi gibi riskler mevcutsa, anne adayının yapmak istediği spor mutlaka doktor onaylı olmalıdır. Bu tarz risklerin olmadığı bir durumda, hamile kadınlar için spor ve egzersiz yapmak oldukça faydalıdır.

Yüzme, yürüyüş, gebelik yogası ve pilates hamile kadınlar için hamilelik süreci boyunca önerilmektedir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında sabah yüzmelerinin gebelik bulantılarını ve kusmalarını azalttığı, gebelik sürecine olumlu katkısının olduğu gözlemlenmiştir. 

Hamilelik süreci boyunca 20 dakikalık sürelerle başlayan yürüyüşler, gebeliğin seyrine göre kademeli olarak arttırıldığında hamile kadınlar için oldukça faydalı olduğu görülmüştür.

Ağır egzersizler hamile kadınlar için kesinlikle önerilmez. Hamileliği riske sokabilecek durumlar ağır egzersizlerle oluşabilir. Hamile kadıların hamilelik süreci boyunca profesyonel sporlardan kaçınmaları gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat