Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte sıcak basmasının nedeni psikolojik olabilir mi?

2,629
kez izlendi
Puan: 2.56 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte sıcak basmasının nedeni psikolojik olabilir mi?

Gebelik döneminde hormonların artışından daha çok ani düşüş ve yükselme ateş basmasına neden olmaktadır. Gebelik döneminde genel olarak vücut ısısı normal döneme göre yaklaşık 1 derece artış gösterir. Gebelikte artan metabolizma da vücut ısısına katkı sağlar.

Hamilelik döneminde özellikle değişen vücut ölçülerinden kaynaklanan ve gebelik hormonlarının sebep olduğu duygu durumdaki dalgalanmalar, psikolojik olarak kendini farklı hissetme, stres ve gerginlik gibi durumlar gebelik döneminde anne adayında stres yaratır. 

Bu dönemde vücudun strese verdiği cevap adrenalin gibi birtakım stres hormonlarının kana artmış bir şekilde salınımıdır. Bu salınımla birlikte vücutta kan akımı hızlanmakta bazal vücut ısısı artmaktadır. Bu sebeple vücut kendini koruma mekanizması olarak ateş basmalarının sıklığını ve şiddetini artırmaktadır. 

Psikolojik ve stresli geçen gebeliklerde örneğin istenmeyen gebelik gibi ateş basması daha sık görülmektedir. Burada önemli olan anne adayını yargılamak yerine bu durumun doğal olduğunu kabul edip özellikle çevrenin anne adayına yardımcı olmasıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat