Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte şeker yükleme testi ne işe yarar?

3,421
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte şeker yükleme testi ne işe yarar?

Hamilelikte şeker yükleme testinin tek amacı gebelik şekerinin saptanmasıdır. Bu her gebede ortaya çıkmaz. Gebelik şekeri yaşanması durumunda tanı konulamaz ve bunun farkına varılamazsa hem anne adayı hem de bebek ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. 


Kilolu bebek sağlıksız gebelik anlamına gelir. Bunun genelde altında gebeliğe bağlı şeker hastalığı yer alır. 4 kilonun üstündeki bebek sağlıksız olabilir. Bu bebeğin kan şekerinin düzenlenmesi doğduktan sonra zordur. Sarılıkla karşı karşıya kalınabilir. Erken doğum ve zor doğum riski olabilir. 

Kontrolsüz gebelik şekerinde anne karnında ani ölüm gerçekleşebilir. Şeker yüklemesi ile buna aday gebeler önceden saptanabilir. Test yapılamazsa tüm bu riskler ortaya çıkabilir. Bu kontrol ile bir diyet programı ve egzersizle kan şekerinin kontrolü sağlanır. Eğer kan şekeri normal seviyede giderse gebelik şekeri olmayan bir anne adayından kişinin bir farkı kalmaz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat