Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte polip neden olur?

3,972
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte polip neden olur?

Vücudumuzda sindirim sistemimiz, solunum sistemimiz veya kadın üreme sisteminin yüzeyini döşeyen epitelden kaynaklanan iyi huylu tümörlere polip adı verilir. Polipler çoğunlukla gerçek tümör özelliğinde değildir. İltihabi, alerjik durumlar veya uzun süreli tahriş sonucu ortaya çıkabilir. Dış görünüş olarak saplı veya sapsız, birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar büyüklükte olabilen, et beni benzeri şişliklerdir. 

Polipler en sık olarak burun, gırtlak, mide, kalın bağırsakta ve rahim içi ile rahim ağzında görülür. Polip birden çok ise buna polipoliz denir. 

Gebelikte rahim ağzında görülen polipler kanama yaparak gebelikte sıkıntıya yol açabilirler. Servikal poliplerin, yani rahim ağzındaki bu poliplerin görülme sıklığı, yaklaşık olarak yüzde 2 ile 5 arasındadır.

Servikal poliplerin oluşma nedenler tam bilinmemekle birlikte bölgesel olarak kan akımında artma, yabancı cisimlere karşı gelişen alerji, immün cevap veya bozulmuş östrojen uyarısına anormal cevap poliplere yol açtığı düşünülen nedenlerdir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat