Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte normal doğum evreleri nelerdir?

154,408
kez izlendi
Puan: 4.71 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte normal doğum evreleri nelerdir?

Normal, doğal doğumun evreleri hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. Normal doğumun üç evresi vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:
- Birinci evrede ağrı ve sancılar başlar, rahim ağzı açılır ve incelir. 
- İkinci evrede bebeğin doğumu gerçekleşir. 
- Üçüncü evrede bebeğin beslenme organı (plasenta) çıkarılır.

Doğumun 1. evresi

Doğum eyleminin ilk evresini doğum sancılarının başlaması belirler. Doğum sancılarının başlamasıyla kapalı ve sert bir yapı olan rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya ve yumuşamaya başlar. Bu kapalı konumdan 9 ile 11 cm arasında açıklığa gelene kadar 1. evre devam eder.

Normal doğumun ilk evresinin özellikleri
- Sancıların düzenli olması
- Anne adayının bu sancıları hissetmesi

Anne adayı bilinçli olarak doğum eylemine hazırlanmışsa bu sancıları ve kasılmaları çok az ağrı şeklinde hisseder. 

Latent Faz

İlk evre iki faza ayrılır. Bunlardan ilki latent fazdır. Latent faz, rahim ağzının yaklaşık olarak 4 cm açıldığı dönemi kapsar. Bu dönemde doğum sancıları düzenli değildir. Anne adayı bel ağrısı çeker. Doğum sancılarının başladığı andan itibaren latent fazın sonuna gelinmiş demektir. Latent fazdan rahim ağzının tam olarak açılmasına kadar geçen süreç ise aktif fazdır. 

Anne adayının doğumhaneye yatışı rahim ağzının 4 cm açıklığa ulaşmadan önce yapılmışsa latent faz döneminden önce yatmış demektir ve bu da anne adaylarında doğumun çok uzun sürdüğü hissini yaratır.

4 cm açıklıktan sonra kural olarak 8-12 saat arasında, özellikle 2. ve 3. doğumunu yapanlarda 4-6 saat arasındaki sürenin sonunda ıkınma fazına dolayısıyla doğumun ikinci evresine geçilir.

2. evre

Rahim ağzının tam olarak açılmasıyla başlayan ve bebeğin çıkışıyla sona eren evredir. Doğumun ikinci evresine geçildiği zaman artık rahim ağzı açılmış, bebeğin başı yavaş yavaş doğum kanalında ilerlemeye başlamış demektir. Burada önemli olan gebenin çok etkili bir şekilde ıkınarak, bebeği doğum kanalından çıkarmasıdır. Doktorlar ve hemşireler doğum esnasında hamilenin nasıl ıkınacağı, gücünün tükenmemesi için ne yapması gerektiği konusunda yol gösterici olurlar. 

Doktor ve ebeye uyulduğunda doğumun ikinci evresi kısa sürecektir ve anne adayını fazla yıpratmadan bebeğin doğumuyla sonuçlanacaktır.
Doğumun ikinci evresi, ilk gebeliklerde uzun sürebileceği gibi, ikinci ve daha sonrası doğumlarda bu süre kısalabilir.

Epidural anestezinin doğuma etkileri

Anne adayına ağrı kesici olarak epidural anestezi uygulanmışsa ikinci evrede epidural uygulamasının kesilmiş olması gerekir, çünkü epidural kas gücünü azaltabileceği için ıkınmayı da azaltabilir. Epidural anestezi sancıları yavaşlatacağından doğumun ikinci evresi daha uzun sürebilir.
Özetle ikinci evre anne adayının ıkınarak bebeğin doğum kanalında ilerlemesi ve bebeğin doğmasıyla sona eren süreçtir.

3. evre

Doğum eyleminin üçüncü evresinde bebeğin göbek kordonu kesilir. Bebeği besleyen organın (plasenta,bebeğin eşi) rahim içinden çıktığı zaman da doğumun üçüncü evresi tamamlanır ve böylece normal doğum gerçekleşmiş olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat