Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte nişan gelmesi ne demektir?

71,933
kez izlendi
Puan: 4.17 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte nişan gelmesi ne demektir?

Hamileliğin ortalama ikinci ayında rahim içerisinde tutunan ve gelişen bebeği taşıma amaçlı rahim ağzında bir tıkaç oluşmaktadır. Bu tıkaç gebeliğin sonlanmasını önlemekte, rahim ağzının açılmasına engel olmaktadır. Tıkaç doğuma yakın bir zamanda atılmaktadır. Buna halk arasında "nişan gelmesi" denir. 

Nişan gelmesi durumu rahim ağzındaki tıkacın artık atılması ve doğuma hazır hale gelinmesi anlamına gelir. Bu akıntı kanlı ve koyudur. Çamaşıra bulaşmış kırmızı bir akıntı şeklindedir.

Nişan gelmesi her ne kadar doğumun belirtileri arasında olsa da ağrıların başlaması veya suyun gelmesi gibi anne adayını hastaneye götürecek bir sebep değildir. Bu doğal bir durumdur ve panik yapmamak gerekir.

Burada önemli olan nokta bu kanamanın ciddi olan diğer kanamalarla karıştırılmamasıdır. Çamaşıra bulaşan bir kanamadan ziyade ped gerektirecek daha fazla olan kanamada doktora gidilmesi gerekir.

Doğumun tüm belirtilerinde olduğu gibi nişan gelmesi, su gelmesi veya ağrıların başlaması belirli bir sırayı izlemez ve her gebelikte olması gerekmez. Hamilenin hiç ağrısı olmadan suyu gelebilir veya doğum esnasında, doğum süresince hiç suyu gelmeyebilir. Doğum esnasında tam çıkımda bu açılabilir.

Gebelik döneminde her kadın nişan gelmesi durumunu yaşamamış olabilir. Bunların hiçbiri kesin olması gerekli şeyler değildir. Doğum her kişide farklı seyredebilir ve bu da doğum hikayelerinin bazını oluşturmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat