Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte ne tür sıvıları tüketmemek gerekir?

2,263
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte ne tür sıvıları tüketmemek gerekir?

Gebelikte sıvı ihtiyacının çoğu cam şişelerden doğal olarak edinilmiş kaynak sularından karşılanmalıdır. Bunun dışında musluk suyu, çay, kahve, kola gibi içecekler mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

Çay, kahve gibi içinde kafein maddesi bulunan içeceklerin gebelikte belli bir miktarı aşacak sıklıkta tüketilmesi bebek için olumsuz etkilere sebep olabilir. Gebelerin günlük olarak alabileceği maksimum kafein 

miktarı 200 mg'?dır. Bir çay bardağı çaydaki kafein oranının 40 mg olduğunu hesap edersek, sadece 5 çay bardağı çay ya da kahve ile bile günlük kafein sınırına erişiriz.

Çayda bulunan kafein ve tanen gibi maddeler, besinlerle alındığında besinlerdeki C vitamini ve demir emilimini engelleyebilir. Bu nedenle çayı sadece öğün aralarında, yemekten en az 1 saat sonra içmek gerekir. 

Bol tuzlu ayran ve maden sularının çok fazla tüketilmesi vücutta ödem oluşumuna ve tansiyonun artmasına neden olur. Bu nedenle gebelik döneminde tuz tüketimini de dengelemek gerekir. 

Hazır ve kutu meyve suları da hamilelik döneminde tercih edilmemesi gereken sıvılardır. Alkol ve alkollü içecekler, enerji içecekleri de gebelik döneminde içilmemeli.

Anne adayı diyabet gibi rahatsızlığı olması halinde light ürünler tercih edebilir. Ancak bu ürünlerin içerikleri, besin değerlerinin de kontrol edilmesi gerekir. 

Probiyotik içeren içecekler güvenli bilinmektedir. Kefir hakkında kontrollü çalışma olmadığı için tüketilmesi sakıncalı olabilir. Ancak hamilelik döneminde süt ve süt ürünleri anne adaylarının kalsiyum alımı için yararlı olacaktır.

Bitki çayları açısından dikkatli olmak gerekir. Gebelik döneminde adaçayı, ahududu, sinameki, fesleğen ve keten tohumu gibi çayları tüketmemek gerekir. Bu çaylar rahim kasılmasına sebep olduğu için düşük veya erken doğumu tetikleyebilir. 

Hamilelik döneminde tüketilmemesi gereken bitki çayları
- Adaçayı
- Ahududu çayı
- Sinameki
- Fesleğen
- Keten tohumu 

Anne adayları gebelik dönemi içinde aşağıdaki bitki çaylarını tüketebilir:
- Zencefil
- Ihlamur
- Papatya
- Rezene
- Kuşburnu
- Yeşil çay

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat