Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte kulak ağrısı nasıl geçer?

28,405
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte kulak ağrısı nasıl geçer?

Hamilelikte kulak ağrısı olabilir. Sebebi saptanarak tedavisi sağlanır. Hamilelik süresince burun mukozasında oluşan değişiklikler bu tür ağrılara neden olabilir.

Burun mukozasının arka kısmında geniz ile orta kulak arasında hava geçişini sağlayan östaki borusunun tıkanması orta kulaktaki salgıların genize akmasını önler. Östaki borusu hem dış ortamdaki basınç değişikliklerinin orta kulağa uyum göstermesini sağlar hem de dış kulaktan gelen havanın orta kulağa iletilmesinde görev alır. Aynı zamanda orta kulakta biriken salgıların geniz yoluyla dışarıya atılması östaki borusuyla sağlanır. Östaki borusu iyi çalışamadığı zaman kulak ağrısı meydana gelir.

Hamilelikte kulak ağrısı yaşayanlar kulak burun boğaz muayenesiyle değerlendirilir. Dış kulağa ait olan bir sorun var ise tedavi olarak kulak damlaları veya merhem uygulanabilir. Orta kulak iltihapları söz konusuysa antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı gerekebilir. Hamilelikte oluşan kulak ağrısı için parasetamol grubunda olan ağrı kesici ilaçlar tercih edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat