Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte kontrolsüz ilaç kullanmanın zararları nelerdir?

7,029
kez izlendi
Puan: 3.52 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte kontrolsüz ilaç kullanmanın zararları nelerdir?

Hamilelik ilaç kategorisinde ilaçlar A, B, C, D ve X olarak sınıflandırılırlar. Gebelikte ilaç kullanımında ilacın öncelikle hangi kategoride olduğuna, gebeliğin hangi döneminde ve hangi dozda alındığına bakmak gerekir. Bu karmaşık ve birçok faktörün içinde yer aldığı bir konudur. Bu sebeple gebelerin doktora danışmadan hiçbir ilacı kullanmaması gerekir. 

Hamilelikte kontrolsüz ilaç kullanmanın zararlarında en korkulan durum bebeğin sakat doğmasıdır. Bundan sonra gelen zararlar arasında bebeğin düşük kilolu doğma olasılığı ve anneye vereceği zararlardır.
İlaç kullanımına bağlı değil, ama gebeliğin hassasiyetinden dolayı annenin ilaç kullanmamasından annede birtakım zararlar olabilir. Bu durumda doktor, ilaç kullanıma anneye ve bebeğe vereceği zararları göz önünde bulundurarak karar verir.

Kontrolsüz ilaç kullanımının neden olduğu doğumsal anomaliler, uzuvlarda gözle görülebilecek fiziki eksiklikler veya fazlalıklar şeklinde görülebilir. Bunun dışında mental (zihinsel) değişiklikler de görülebilir. İlaçların etkileri belki ilk zamanda ortaya çıkmayabilir, ama daha uzun vadede ortaya çıkabilir. En son yapılan araştırmalar bu tür anomalilerin 10-20 yıl sonra bile ortaya çıkabileceğini göstermektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat