Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte kemoterapi bebeğe zarar verir mi?

300
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte kemoterapi bebeğe zarar verir mi?

Yaşamın herhangi bir döneminde kanserin ortaya çıkması zor bir durumdur, gebelik döneminde anlaşılması ise çok daha streslidir. Çünkü böyle bir durumda hem annenin durumu hem de gelişmekte olan fetüsün durumu önemlidir. Kanserin tedavi edilmesi için hamileliğin dönemi önem taşır. Bu nedenle kanser tanısı konulduğunda önemli birkaç soru açıklığa kavuşturulmalıdır. 

Kanserin tedavisi için hamileliğin sona erdirilmesi gerekir mi, kullanılan tedavi yöntemleri bebeğe zarar verir mi, kanserli hücreler bebeğe zarar verebilir mi, tedavi doğum sonrasına ertelenebilir mi...

Tüm bu sorular kanserin tipine, evresine ve saptandığı gebelik ayına bağlı olarak değişebilir. Onkolog ve kadın hastalıkları uzmanı tarafından bilgilendirme sonrası tedavi planlanır. Çoğu antineoplastik ilaç D kategorisinde sınıflandırılmıştır. 

Kemoterapi gebeliğin erken döneminde uygulandıklarında düşüklere, ciddi malformasyonlara neden olurken, geç dönemlerinde de büyüme geriliği ve kötü huylu bazı hastalıklara neden olabilmesi en önemli yan etkilerdir.  

Kemoterapi gebeliğin erken döneminde uygulanırsa düşüklere ve bebekte ciddi sakatlıklara yol açabilir.

Kemoterapi gebeliğin geç döneminde uygulandığında bebekte büyüme gelişme geriliği ve birtakım tümörel hastalıklara neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat