Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Kegel egzersizi nasıl yapılır?

39,139
kez izlendi
Puan: 1.33 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte Kegel egzersizi nasıl yapılır?

Kegel egzersizi ile daha çok hamilelikte karşılaşırız. Hamilelikte bebeğin artan ağırlığı ile birlikte idrar torbasına bir basınç gerçekleşir. Bu nedenle hapşırırken ya da gülerken idrar kaçırma durumları yaşanabilir. Bu sorunları gidermek üzere Kegel egzersizleri yapılabilir.

Kegel egzersizi yapmaya hamilelikten önce başlamak gerekir. Hamilelikte Kegel egzersizi yapmaya başlamak ise geç kalmış olmak demek değildir ve bu sorunların ortadan kalkmasına neden olur. Kegel egzersizi, hamilelikte ve hamilelik sonrası toparlanmada da son derece etkilidir. Doğumun gerçekleşebilmesi için bu kasların gevşek olmuş olması gerekir.

Kegel egzersizi yapmak doğumda epizyotomi uygulamasına yapılmasına da gerek kalmamasını sağlar. Egzersizle esneklik kazanan kaslar sayesinde doğum da kolaylaşır.

Doğum sonrası
kadınlar sarkmalarla karşılaşabilir. Kegel egzersizi bu sarkmaların ve idrar kaçırma sorununun ortadan kalkmasına yardımcıdır. Normal doğumdan bir hafta, sezaryenden ise hemen sonra Kegel egzersizi yapmaya başlanılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat