Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte kaygı bozukluğu için ilaç kullanmak gerekir mi?

6,320
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte kaygı bozukluğu için ilaç kullanmak gerekir mi?

Hamilelikte en sık görülen psikiyatrik rahatsızlık depresyon ve kaygı bozukluğudur. Gebelikte mayör depresyon riski azalırken hafif depresyon ve kaygı bozukluğu artan oranda izlenebilir. Gebelik döneminde kaygının içeriği bebekle ilgilidir. Gebelik döneminde görülen kaygı anne adayını yorar, huzursuz ve takıntılı davranmasına neden olur.

Hamile kadın takıntılı bir şekilde bebeğinin sağlığı ile uğraşır. Tedavi sonrası hamilelik yaşayanlar, önceki gebeliğinde kayıp yaşayanlar, çok genç hamile kalanlar, iyi bir evliliği olmayan ya da boşanmış olan anne adaylarında bu sorunlar daha sık görülür.

Tedavide kişinin kaygı seviyesine ve tipine göre değişik yöntemler kullanılabilir. Kaygı gören hamilelerde psikoterapi yöntemi kullanılabilir. Destek terapi, yüzleşme, tepki önleme, imajinasyon yöntemleri tercih edilebilir. 

Bu tedavilerden sonuç alamayan kişilerde ilaç tedavisi görülebilir. Bu duruma psikolog ya da psikiyatrist karar verecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat