Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte kaşıntıların artması neden olur?

16,773
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte kaşıntıların artması neden olur?

Hamilelik döneminde pek çok kadın, vücudunun değişik bölgelerinde farklı derecelerde kaşıntı şikayeti ile karşılaşabilir. Hızla büyüyen karın ve göğüslerin etrafında kaşıntı olması çatlakların ilk belirtisi olabilir. 

Hormonal birtakım değişiklikler gebelik döneminde ciltteki hassasiyeti arttırır. Yine gebelik döneminde ter bezlerinin çalışması da artar. Buna bağlı olarak özellikle meme altında, kasıklarda ve cilt kıvrımlarının olduğu bölgelerde cilt mantarlarına bağlı kaşınmalar görülebilir. 

Vajina çevresindeki kaşıntılar mantar enfeksiyonu, anüs etrafındaki kaşıntılar ise hemoroid ya da bağırsak enfeksiyonlarıyla ilgili olabilir.

Artan östrojen hormonu gebelerde avuç içi kızarıklıklarına ve kaşıntıya neden olabilir. Egzama, cilt kuruluğu, besin alerjisi ve gebeliğe bağlı cilt hastalıkları da kaşıntıya yol açabilir. Ayrıca gebelik döneminde görülen kaşıntı safra kesesi gibi hastalıkların belirtisi olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat