Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte karın ağrısı neden olur?

60,513
kez izlendi
Puan: 3.87 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte karın ağrısı neden olur?

Hamilelik döneminde görülen karın ağrıları zararlı etkilerden kaynaklanabileceği gibi iyi huylu karın ağrıları da olabilir. 

Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması, şişkinlik, rahmin büyüyerek çevre dokulara baskı yapması gibi nedenler karın ağrısına neden olabilir. Hamileliğin son 3 ayında doğuma hazırlık ağrıları da karın ağrılarına neden olabilir. Gebelik döneminde ortaya çıkan, kısa süreli ve istirahat edilmesiyle geçen karın ağrıları zararsızdır ve müdahale gerektirmez. 
Gebeliğin ilk döneminde kanama ile beraber başlayan şiddetli karın ağrılarında düşük yapma riskine karşı doktora başvurulmalıdır. Rahim içerisinde gebelik kesesi görülmediyse ve şiddetli karın ağrısı var ve gebelik teşhisi konulmuşsa dış gebelik riski vardır. Bu durumda hayati tehlike olacağından doktora başvurulması gerekir. 

Gebeliğin ileri dönemlerinde ortaya çıkan karın ağrıları erken doğuma işaret eder. Gebeliğin son döneminde plasentanın ayrılması ile ortaya çıkabilecek karın ağrıları hem annenin hem de bebeğin hayatını riske atabileceğinden acilen doktora başvurulması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat