Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte kabızlık neden olur?

24,228
kez izlendi
Puan: 2.38 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte kabızlık neden olur?

Modern yaşanda herkesin günde 1 olması gereken dışkılama süreci oldukça geniş periyotlara yayılmıştır. Burada genellikle hareketsiz kalmak ve posasız yiyeceklerle beslenmek önemli bir sebeptir. 


Gebelikte döneminde zaten kabızlığa eğilimli olan vücutta gebelik hormonlarının etkisiyle kabızlık sorununa çok daha sık bir şekilde rastlarız. 

Tüm gebelerin neredeyse %50'sinde kabızlık problemi görülür. Bunun sebebi ise gebelikte özellikle progesteron adını verdiğimiz hormonun düz kas gevşemesi yapmasıdır. Progesteron hormonu etkileri ile bağırsaklardaki kas dokusu gevşer, boşalma zamanı uzar. Besinlerin burada daha fazla kalmasıyla beraber bağırsak hareketleri yavaşlar. 

Özellikle gebeliğin ilerleyen haftalarında rahimin büyümesi ve bağırsağın son kısmı olan bölümde baskı yapması sonucu kabızlık sorunu daha fazla artar. Bu nedenle özellikle gebeliğin 5. ayından sonra kabızlık için demir içeren ilaçlar kullanılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat