Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte kabızlığa karşı ilaç kullanılabilir mi?

22,532
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte kabızlığa karşı ilaç kullanılabilir mi?

Kabızlığın tedavisinde genel olarak ilaç kullanımı olabilir ancak gebelikte kabızlık için ilaç kullanımı kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır. Zira öncelikle kabızlığı önleyici tedbirlerin alınması gerekir. Ancak tüm bunlara rağmen çok rahatsız edici bir durum varsa, kabızlık bir türlü geçmiyorsa doktorumuza danışarak ilaç alabiliriz. 


Gebelik döneminde doktora danışmadan eczaneden alınacak müshil tarzı ilaçlar ise tavsiye edilmez. Çünkü hamilelikte müshil tarzı ilaçlar erken rahim kasılmalarını başlatıp erken doğuma sebep olabilir. 

Aynı şekilde bu sefer ishal yapmakla beraber, aşırı sıvı kaybına neden olan ve gebede hiç istemediğimiz bir durum olan susuz kalmanın oluşturacağı rahim kasılmaları ve buna bağlı erken doğum tehlikesi olabilir. 

Eskiden bu yana bilinen bir mitlerden biri dışkının kalın bağırsakta uzun süre beklemesi sonucu orada bir zarar oluşabileceği ve fazla emilimin olabileceği yönündedir. Bağırsağın son kısmı yani kalın bağırsak emilimin nerdeyse 0'a yaklaştığı bir organdır. O yüzden böyle bir zarar beklenmez. Tam tersi müshil kullanmak çok daha ciddi sorunlara yol açabilir. Dolayısıyla burada önemli olan kabızlığın süresi değil, vücuttaki sıvı dengesidir. Bu nedenle gebelik döneminde öncelik kabızlığın oluşmasın önlemeye yönelik beslenmek, bol sıvı alımı ve özellikle kabızlığın olduğu dönemde kabızlığa neden olabilecek gıdalardan uzak durmaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat