Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

72,828
kez izlendi
Puan: 4.22 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Hamilelik dönemindeki idrar yolu enfeksiyonunda kişinin durumuna göre tedavi uygulanmalıdır. Anne adayında belirti yoksa ve yapılan idrar tahlilinde tesadüfen idrar yolu enfeksiyonu olduğu ortaya çıkıyorsa bu hastalığın ilerlememesi için agresif bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. 

Anne adaylarına idrar tahlili yapıldıktan sonra antibiyotik tedavi yapılmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonunun en önemli nedeni Escherichia Coli denilen koli bakterisi olduğundan ampisirin türevi ilaçlar vermek tedavi için uygundur. 

Aynı şekilde anne adayının bol sıvı almaya devam etmesi gerekir. Nitrofurantoin denilen idrar yolu antiseptiklerinin gebeliğin son 3 ayında alınması önerilmemektedir. Çünkü bu ilaçlar bebekte hemolitik anemi denilen kansızlık hastalığına neden olabilir.

Akut sistit gibi idrarda yanma, sık idrar çıkma, alt tarafta ağrı gibi durumların geliştiği rahatsızlıkta da antibiyotik ve idrar yolu antiseptikleri tedavide kullanılmalıdır. 

Akut piyelonefrit durumu ise idrar yolu enfeksiyonlarının en tehlikelisidir. Bu rahasızlıkta bir septisemi yani enfeksiyon ajanı toksinlerinin kana karşıması söz konusudur. Bu durumda hem anne hayatı hem de bebeğin hayatı tehlikeye girebilir. Titreme ile yükselen ateş, şiddetli yan ağrısı, idrar bulguları, böbrekte taş varsa idrardan kan gelmesi gibi belirtiler ile ortaya çıkan akut piyelonefrit hastalığında hidrasyon tedavisi uygulanmalıdır. Anne adayına damardan sıvı takviyesi yapılmalıdır. Aynı şekilde damar yoluyla antibiyotik tedavisine hemen başlanmalıdır. 

Tedavi başladıktan 2 - 3 gün sonra hasta iyileşme sürecine girer. Tedavi sürecinde ateş düşürücü ilaç verilmelidir. Ancak uygulanan tedaviye işe yaramıyorsa ultrason ile böbreklerde taş ve nefritik apse olup olmadığına bakılmalıdır. 

Bazı durumlarda konvensiyonel antibiyotiklerin yanı sıra tedavi sürecine günde 3 eşit dozda aminoglikozidleri de eklemek gerekir. Akut pyelonefrit kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat