Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte hangi aylar tehlikelidir?

9,882
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte hangi aylar tehlikelidir?

Hamilelik süreci boyunca bir anne adayı hiç doktor kontrolüne gitmese bile, sağlıklı bir şekilde doğum yapma olasılığı çok yüksektir. 

Hamilelik süreci boyunca doktor kontrolünde yapılan şey, genel olarak gebelik sırasında ya da doğumda ortaya çıkabilecek düşük riskleri ortaya çıkarmak ve gerektiğinde müdahale etmektir. 

Gebelik boyunca hamile kadının vücudu aylara göre farklılıklar gösterebilir. Gebelik ilerledikçe ortaya çıkması muhtemel sorunları tespit etmek için doktorlar hamile kadınların ayda bir kontrole gelmesini önerirler. 

Hamilelik boyunca özellikle ilk 3 ay ve son 2 ay, hamilelik süreci boyunca görülebilecek risklerin en fazla rastlandığı aylardır. 

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde düşük tehlikesi, sağlıklı bir gebelik yerine risk taşıyan bir dış gebelik yaşanması, halk arasında üzüm gebelik olarak bilinen mol gebeliğin ortaya çıkması, ikiz gebeliklerde eşlerden birinin hayatını devam ettirememesi gibi durumlarla ortaya çıkabilecek riskler yaşanabilir.

Hamileliğin son iki aylık döneminde, bebeğin gelişimi ile ilgili yapılan testler ve araştırmalarda sona gelinmiştir. Riskler genel olarak bebeğin gelişiminde değil de annenin bedeni üzerinden azaltılır. Son iki aylık dönemde anne adayının sağlıklı beslenip bebeğini büyütmeye devam etmesi beklenir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat