Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte genital bölge temizliğine dikkat edilmediğinde ne tür sorunlar oluşabilir?

1,108
kez izlendi
Puan: 1.86 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte genital bölge temizliğine dikkat edilmediğinde ne tür sorunlar oluşabilir?

Kadın genital sistem anatomisini incelemek gerekirse en önde mesanenin boşaldığı idrar borusu, hemen arka tarafta vajina ve daha sonra bağırsakların boşaltım kanalıyla birleşen anal kanal vardır. 

Gebelik döneminde genital temizliğe dikkat edilmezse oluşabilecek enfeksiyonlar bebeği de olumsuz yönde etkileyebilir. Hamilelik dönemindeki bazı enfeksiyonların erken doğumla ilgili olduğu saptanmıştır. 

Hamilelik döneminde iyi yapılmayan genital bölge temizliği sonucu erken doğum, mantar, bulaşıcı enfeksiyon gibi durumlar görülebilir. Bu durum hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler. 

Özellikle anne adayının doğum kanalında bu tür enfeksiyonların olması bu enfeksiyonların doğum sırasında bebeğe geçmesine neden olabilir. Bebeğin ağız ve yüzünde mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Böyle durumlarda bebeğin tedavi edilmesi gerekebilir. 

Genital bölgede herhangi bir akıntı, kızarıklık, şişlik ve enfeksiyon gibi belirtiler olduğunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu durumların ilerlemesi hem bebek hem de anne adayı için kötü sonuçlar doğurabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat