Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte felç neden olur?

1,128
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte felç neden olur?

Hamilelik süreci boyunca birçok sebebe bağlı olarak felç oluşabilir. Bu sebeplerin bir kısmı bizzat hamilelikle ilgili iken bir kısmının da hamilelikle doğrudan ilişkisi yoktur. 

Hamilelik sürecinde ortaya çıkan felcin en önemli sebebi, beyin damarlarındaki tıkanıklıktır.  Beyin damarlarında görülen bu tıkanıklıkla beraber pıhtı oluşur ve kanlanma durur. 

Beyin damarları içerisinde istenmeyen bu pıhtılaşmaya sebep olan unsurlar arasında şişmanlık, sigara kullanımı, alkol tüketimi ya da doğuştan pıhtılaşma problemi olan kişilerdir. 

Hamileliğin son dönemlerinde hamilelik zehirlenmesi denilen eklemsi ya da pre-eklemsi gibi durumlar beyin damarlarının tıkanmasına sebep olarak felç geçirmeyi tetikler. 

Hamilelik döneminde felç geçirme riskini arttıran diğer sebep de beyin kanamasıdır. Beyin kanamalarında beynin etkilenen tarafıyla ilgili fonksiyonlar olumsuz etkilenebilir. Beyin kanamasının oluşma sebepleri 
arasında da halk arasında baloncuklaşma, tıp dilinde anevrizma denilen durumun oluşmasıdır. 

Hamileliğin doğası gereği oluşabilecek bu pıhtılar hamileliğin son döneminde ya da lohusalık döneminde patlayarak kanamaya sebep olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat