Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte enfeksiyon tedavisi nasıl olmalı?

2,911
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte enfeksiyon tedavisi nasıl olmalı?

Gebelik döneminde pek çok enfeksiyon geçirilebilir. Bunlarda etken bakteriler, virüsler veya parazitler olabilir. Gebelik döneminde geçirilen enfeksiyonlar hem gebeliğin hem de bebeğin sağlığını etkileyebilirken bazıları enfeksiyonlar da hiçbir olumsuz duruma yol açmaz.

Hamilelikte enfeksiyonlarda tedavi, etken saptanabilmişse ona yönelik antibiyotikler kullanılarak yapılabilir. Etken saptanamamışsa semptomatik tedavi adı verilen, gebenin rahatsızlıklarına yönelik tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Bunlar ağrı kesiciler, ateş düşürücüler veya immün sistemini destekleyici birtakım vitaminler ile gerçekleştirilir. 

İdrar yolu enfeksiyonu gibi bazı enfeksiyonlarda kültür antibogram sonrası seçilen antibiyotiklerle tedavi gerektirir. Bazı vajinal enfeksiyonlar ise, enfeksiyonun doğum kanalından bebeğe ulaşmasını önlemek için antibiyotik tedavisi gerektirebilir.

Bazen de antibiyotik tedavisinin gebelik boyunca sürdürülmesi gerekebilir. Toksoplazma enfeksiyonları buna bir örnektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat