Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte enfeksiyon nasıl anlaşılır?

50,177
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte enfeksiyon nasıl anlaşılır?

Hamilelikte enfeksiyon hastalıkları çok değişik belirtiler verebilir. Doktor sıklıkla bu belirtilerden şüphelenir. Enfeksiyon vücut sıcaklığında artış, ateş, halsizlik gibi belirtiler gösterirken, bazı enfeksiyonlar ise daha spesifik organ tutulumlarına neden olabilir. Belirtiler de tuttukları organa bağlı olarak gelişir. Solunum yolları tutulduğunda nezle, öksürük, idrar yolları tutulduğunda yan ağrısı, idrarda yanma, sık idrara çıkma ve idrarda renk değişikiği gibi belirtiler görülür. Sindirim sistemini etkileyen enfeksiyonlar, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal gibi belirtiler gösterir. 

Bazı enfeksiyonlar çok hafif bir kırgınlık şeklinde seyrederken, bazıları hiçbir belirti vermeyebilir ya da bazı hastalıklar çok daha sistemik, yaygın enfeksiyon bulguları yapabilir. 

Hamilelikte enfeksiyon tanısı

Enfeksiyonların tanısı, hastanın şikayeti, muayene bulguları değerlendirilerek konulur. Gerekiyorsa etkeni izole edebilmek için kültür antibiyogram testleri yapılır. Bazı enfeksiyonların tanınabilmesi için kan alınır, o hastalığa ait antikorlara bakılır. Antikorların olup olmaması veya antikorlardaki titre artışına göre de hastalığın tanısı konulur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat