Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte bel ve sırt ağrılarına karşı ilaç kullanabilir miyiz?

8,887
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte bel ve sırt ağrılarına karşı ilaç kullanabilir miyiz?

Gebelik döneminde her şikayette olduğu gibi bel ve sırt ağrılarında da ilaç kullanmaktan kaçınmanızda fayda var. Doktorun önermediği ilacı kullanmak bebek üzerinde olabildiği gibi erken doğum gibi gebeliğin seyri açısından da bazı riskler oluşturabilir. 

Bel ve sırt ağrısı için ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. İlaç kullanmadan önce bel ve sırt kaslarını geliştirici egzersizler yapmak, düzgün duruş ve yatış pozisyonunu belirlemek ilaca gerek kalmadan ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır. 

Gebelik döneminde bel ve sırt ağrıları normal bir durumdur. Ancak gebe kalmadan önce omurga rahatsızlığı yaşana kadınlarda gebelik süresince daha ciddi ağrılar yaşayabilir. Bu durumda önemli olan gebe kalmayı planladığınızda yaşanılan diğer sorunlar gibi bu ağrılar için de tedavi yollarının aranması ve tedavi gerçekleştikten sonra gebe kalmaya hazır olunmalıdır.

Gebelik döneminde çok sık karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonları idrar yaparken yanma gibi bulguları olabileceği gibi hiçbir bulgu vermeden sadece bel ağrısına da neden olabilir. Dolayısıyla şiddetli ve ani başlayan bel ağrılarında idrar tahlili de rutin incelemeler arasında olmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat