Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte bel ve sırt ağrıları neden olur?

36,739
kez izlendi
Puan: 3.80 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte bel ve sırt ağrıları neden olur?

Hamilelik dönemi boyunca bel ve sırt ağrılarının olması normal bir olaydır. İstatistiksel olarak bakıldığında tüm gebeliklerin %50 - 70'lik kısmında bel ağrıları olmaktadır. Bu duruma sırt ağrıları da dahil edilebilir çünkü ikisi de omurga ile ilgili bir durumdur. 

Gebeliğin her döneminde ortaya çıkabilen bel ve sırt ağrıları gebeliğin son haftalarında daha fazla görülür. Vücudun ağırlık merkezinin değişmesi ve kilo artışı son aylarda daha fazla olduğu için bel ve sırt ağrıları gebeliğin son aylarında daha sık görülmektedir. 

Gebelik döneminde bel ve sırt ağrıları tüm gebelerde görülebilir.

Hamilelik döneminde bel ağrıları tüm gebeliklerde görülmekle beraber aşırı kilolu gebelerde ve gebelik öncesi ağrıları olan kişilerde bel ve sırt ağrısı daha sık görülür. Gebelik döneminde artan bel ve sırt ağrılarında en önemli neden vücuttaki ağırlık merkezinin değişmesidir. 

Anne adayının kilosunun artması ve bebeğin büyümesi ile beraber vücudun ağırlık merkezi öne doğru yer değiştirir. Dolayısıyla omurga içerisinde yer alan omurlar ve etrafını saran bağlar bu değişime uyum sağlayabilmek için zorlanır. Özellikle omurları çevreleyen kaslarda bu ağırlık artışını dengeli taşıyabilmek amacıyla bazı spazmlar, güçlenme, omuzda ya da belde aşırı yük binmesi gibi durumlar bel ve sırt ağrılarına neden olabilmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat