Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte baş dönmesi ne zaman başlar?

40,297
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte baş dönmesi ne zaman başlar?

Hamilelikte baş dönmesinin en sık görüldüğü dönem ilk üç aylık dönemdir.

Hamileliğin sekizinci haftasından itibaren baş dönmeleri başlayabilir. Sekizinci haftadan on ikinci haftaya kadar, hamile kadınlarda baş dönmeleri oldukça sık görülür. Hemen hemen her 100 hamile kadından 70 veya 80'i baş dönmesi şikayetiyle gelebilir. Baş dönmelerinin asıl sebebi, gebe vücudunun adaptasyon sürecine girmesiyle beraber yaşanan tansiyon düşüklüğüdür ve korkulacak bir durum değildir. 

Hamileliğin diğer dönemlerinde de yorgunluktan kaynaklanan düşük tansiyon ihtimali ortaya çıkabilir. Şeker düşmesi gibi durumlar hamile kadınlarda sıklıkla görülür ve baş dönmesiyle sonuçlanabilir.

Hamileliğin son üç ayında ortaya çıkan özel durumda bebek ve rahim büyür. Buna karşılık hamile kadının sırt üstü yatmasıyla rahim, arkadan geçen aort damarına baskı yapar. Kalbe giden damarlar baskı altında olduğu için kalbe daha az kan gider. Bu şekilde bir baş dönmesi ortaya çıkabilir. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey, hamile kadının hafifçe sola dönmesi ve aort damarı üzerindeki baskıyı azaltmasıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat