Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte baş ağrısı normal bir durum mu?

13,137
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte baş ağrısı normal bir durum mu?

Hamilelik döneminde baş ağrısı sık görülen bir şikayettir. Daha önce baş ağrısı şikayeti olmayan anne adayları da gebelik döneminde şiddetli baş ağrısı ile karışılaşabilirler.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan baş ağrılarının en önemli sebebi yükselen östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Progesteron hormonunun gevşetici özelliği bulunur. Östrojen hormonu ise kasıcı etkiye sahiptir. Bu kasılma ve gevşeme sırasında kasılmalar ortaya çıkabilir. 

Göz bozukluğu, sinüzit ya da migren nedeniyle gebelik öncesi baş ağrısı şikayeti olan kadınların gebelik dönemi boyunca da bu şikayetlerden kaynaklı baş ağrısı çekebilir. Gebelik döneminde ilaç kullanımı kısıtlı olduğundan baş ağrıları uzun süreli ve şiddetli olabilir. 

Gebelikle beraber ilk defa baş ağrısı yaşayan kadınlar ağrının sebebi migrense ilaç kullanılmaması durumunda ağrı 4 - 72 saat arasında devam edebilir. 

Bu durumda önemli olan baş ağrısının nedenini belirlemektir. Çoğu zaman baş ağrıları zararsız olmakla beraber bazı durumlarda ise doktora başvurulması gerekir. Gebelik döneminde görülen baş ağrıları, stres tipi, kasların kasılması ile ortaya çıkan ağrılar, damarsal tipte ağrı olabilir. Stres, sinüslerin dolması ya da damarlarla ilgili etkenler hamilelik döneminde baş ağrılarına neden olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat