Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte baş ağrısı neden olur?

90,815
kez izlendi
Puan: 4.26 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte baş ağrısı neden olur?

Hamilelik döneminde ortaya çıkan baş ağrılarının en önemli sebebi yükselen östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Progesteron hormonunun gevşetici özelliği bulunur. Östrojen hormonu ise kasıcı etkiye sahiptir. Bu kasılma ve gevşeme sırasında kasılmalar ortaya çıkabilir. 

Gebeliğin başladığı dönemlerde vücuttaki kan miktarı artar. Bu durumda damarlarda dolgunluğa dolayısıyla da baş ağrısına neden olur. Anne adayında sinüzit ya da migren gibi rahatsızlıklara bağlı baş ağrıları hamilelik döneminde artış gösterebilir. 

Gebelik dönemi boyunca değişen hormonların yanı sıra uykusuzluk, stres, yeni hayata uyum sağlama gibi durumlar da baş ağrısına neden olabilir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde duruş bozuklukları, bebeğin ağırlığının artması ile birlikte omuzlara yüklenen ağırlığın artması baş ağrısına neden olabilir. 

Hamilelik ile beraber değişen yeme alışkanlıklarına bağlı olarak oluşan kan şekeri dalgalanmaları da baş ağrısına neden olabilir. Sıvı ihtiyacının artması baş ağrılarına yol açabilir. 

Gebeliğin ileri dönemlerinde ortaya çıkan preeklampsi denilen gebelik zehirlenmesi rahatsızlığında tansiyon yükselmesi baş ağrısına neden olabilir. Bunların dışında gebelik öncesi çok fazla çay, kahve içen anne adaylarının gebelik döneminde kafein eksikliğine bağlı baş ağrıları ortaya çıkabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat