Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte az su içmek nasıl sorunlara yol açar?

7,900
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte az su içmek nasıl sorunlara yol açar?

Bebeğin içinde bulunduğu su bebeğin kendi dinamiklerinin yanında annenin tükettiği su miktarı ile de ilgilidir. Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı belli aralıklarla annenin kanındaki su ile yer değiştirir ve yenilenir. Bebeğin içinde bulunduğu bu su fetusun hareketlerinde, akciğerlerinin gelişiminde çok önem taşımaktadır. Eğer yeterli miktarda su olmazsa bebeğin hareketleri yavaşlar, birtakım mekanik şoklara karşı bebeğin korunması zorlaşır. 


Deneysel çalışmalar annenin yeterince su alamadığı durumlarda fetusun da bu durumdan olumsuz etkilendiğini göstermiştir. Anne adayı da az su tüketiminden olumsuz yönde etkilenmektedir. 

Hamilelikte sıvı tüketimi az olursa...

Hamilelikte yeterli su alınmadığı zaman idrar çıkışı azalır, idrar daha koyu bir hal alır. Bu nedenle idrarda kum, taş ve enfeksiyon gibi birtakım olumsuz etkenlerin birikmesi kolaylaşır. Aynı zamanda su, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olacağından, yeterli su tüketmeyen annelerde kabızlık sorunu ortaya çıkabilir. 

Susuz kalmış anne adaylarında bu durumun en önemli sonuçlarından biri de erken doğumun tetiklenmesidir. Özellikle erken doğum riski taşıyan gebeler bunun önlenmesi için su tüketime dikkat etmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat