Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte ateşin bebeğe zararı var mı?

5,252
kez izlendi
Puan: 0.60 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte ateşin bebeğe zararı var mı?

Gebeliğin ilk aylarında düşük ateş herhangi bir soruna neden olmaz. Eğer ateşiniz 38 derece ve üstüyse kendiniz ve bebeğiniz için sorun oluşabilir. 40 derece üstü ateşli durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Döllenmenin 5. ve 6. haftalarında nöral tüp, yani omurilikte kapanma söz konusudur. Bu süreçte bebeğinizde bir problem olursa nöral tüp kapanmayabilir. Bu da birtakım doğumsal anomalilere neden olabilir. Bu nedenle anne adayındaki ateşin kontrol altında olması gerekir.

Gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin organlarının gelişimi tamamlanmamıştır. Bu süreçte anne adayının vücut ısının normal olması gerekir. Hamileliğin ilk 3 ayında bebeğinizin organ gelişimi tamamlanıyor olacağından yüksek ısıya maruz kalmak düşük yapmanıza neden olabilir. 

Hamileliğin ilk 3 ayında yüksek ateş geçiren ya da ısıya maruz kalan anne adaylarının bebeklerinde spina bifida (nöral tübün gelişimde konjenital defekt sonrası ortaya çıkan bir hastalık) görülme riski daha yüksektir. 

Gebeliğin ilk 3 ayından sonra görülen yüksek ateş bebeğiniz için çok sorun olmaz. Ancak yüksek ateşin nedeni rahim içi enfeksiyondan kaynaklanıyorsa bu durum bebeğinizde sıkıntı yaratabilir. Bu sebeple doktora başvurmanızda fayda vardır.

Ancak gebelik döneminde anne adayı yüksek ateş geçirse dahi bebekte herhangi bir sorun görülmeyebilir. Yine de bu konuda dikkatli olmak, ateşi kontrol etmek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat