Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte ateş neden olur?

8,751
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte ateş neden olur?

Hamilelikte ateş yükselmesi normal bir durum değildir. Gebelikte bağışıklık sisteminiz zayıfladığı için pek çok hastalığa karşı savunmasız kalırsınız. Ateşiniz 40 derecenin üzerindeyse bu ciddi bir sorundur. Bu durum bebeğinizi etkileyebileceğinden doktora başvurulmalıdır. 38 ve üzerindeki ateş durumu da takip edilmeli, daha fazlayükselmesine izin verilmemelidir.

Gebelik döneminde anne adayının geçirdiği pek çok hastalık ateş yükselmesine neden olmaktadır. Ateş yükselmesinin yanı sıra vücutta döküntü varsa rubella denilen kızamıkçık gibi viral bir hastalığın işareti olabilir. Bu durum bebekte doğumsal anomalilere neden olabileceğinden doktora başvurulması gerekir. 

Hamilelik döneminde ateşle birlikte idrar yaparken yanma, idrar renginde bulanıklık ya da kanlı idrar varsa idrar yolu enfeksiyonu yaşıyor olabilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonu kolayca tedavi edilebilen bir hastalıktır. Basit antibiyotiklerle ve bol su tüketimi ile tedavisi yapılabilir. Ancak doğru tedavi yöntemi kullanılmadığı takdirde enfeksiyon böbreklere kadar ilerleyerek tüm vücutta sepsis denilen ateşli enfeksiyona neden olabilir. Bu durum düşüğe ya da erken doğuma yol açabilir.

Hamilelik döneminde ateş yükselmesinin yanı sıra titreme, vücut ağrısı, öksürük ve baş ağrısı gibi şikayetleriniz varsa girbal enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Gebelik döneminde gribal enfeksiyon geçirmek tehlikeli bir durumdur. Çünkü yeterli tedavi yapılmadığı takdirde zatürreye kadar ilerleyebilir. 

Gebelik döneminde ateş yükselmesinin yanı sıra ishal, bulantı, kusma gibi şikayetleriniz varsa bağırsak yolu enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz. Vücuttan sıvı kaybı yaşanması ya da karın ağrısı doğum kasılmalarını artırabileceğinden düşük yapma ya da erken doğum riski vardır. 

Ateş yükselmesi ile beraber baş ağrısı varsa soğuk algınlığı yaşıyor olabilirsiniz. Ancak doğru tedavi yapılmadığı takdirde bronşit, sinüzit gibi daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat