Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte ateş nasıl düşürülür?

53,522
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte ateş nasıl düşürülür?

Gebelik döneminde anne adayının ateşi yükselmişse doktora başvurulmalıdır. 38 ve üstü ateş tercih edilmeyen durumlardır. Ancak ateş 40'ın üzerindeyse mutlaka bu ateşin düşürülmesi, doktor takibine alınması gerekir.

Hamilelik döneminde ateşin gebelikte vücut ısısının yükselmesi ile karışıtırılmaması için hissedilen ateşin mutlaka ayrıca bir ateş ölçer vasıtası ile de ölçülmesi gerekir.

Ancak ateş yükselmesi 38'i aşmadıysa, anne adayı ve bebek için tehlike oluşturmuyorsa evde uygulanacak bazı yöntemlerle ateşinizi düşürebilirsiniz. Tabii ki bu ateşin belli bir seviyede tutulması, yükselmesine izin verilmemesi gerekir.

Gebelik döneminde su, meyve suyu, limonata ya da elektrolitli sporcu içeceği tüketmek anne adayının sıvı ve eletrolit ihtiyacını karşılayarak ateşin düşmesine yardımcı olur. Hamilelik döneminde ateşlenen anne adayları yatak istirahati yapmalı ve terlememeye dikkat etmelidir. Anne adaylarının bu dönemde çok sıkı giyinmekten kaçınmalıdır.

Hamilelik döneminde anne adayları parasetamol gibi gebelik kategorisi B olan güvenli ateş düşürücü ilaçları doktor kontrolünde kullanabilir. Anne adayının bulunduğu oda düzenli olarak havalandırılmalıdır. 

Tuzlu su içerikli gargara ya da burun spreylerini anne adayları rahat bir şekilde kullanabilir. Hamileyken ateş yükselmesine bağlı boğaz ağrısı varsa C vitamini içerikli pastil kullanılabilir. Ancak ateş yapılan işlemlere rağmen düşmemişse daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir, bu nedenle doktora başvurmakta fayda vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat