Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte astım neden olur?

661
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte astım neden olur?

Ailesinde astım hikayesi olanlar bu hastalığa genel olarak daha yatkındırlar. Hem çevresel hem de aileden gelen kalıtsal faktörler astım oluşumunda önemli rol oynar. Astım nedeninin büyük kısmını alerjik faktörler oluşturur. Bazı maddelere karşı alerji duyan kişilerin alerjik rahatsızlığını tetikleyici ortamlar oluştuğunda astım olma ihtimali yükselir. Çiçek ve ev tozları, kedi tüyü, evde yaşayan bazı böcekler astıma neden olan önemli faktörler arasındadır.

Bronş adı verilen yapılar, havanın akciğerlere iletilmesini sağlar. Çeşitli uyaranlar sonucu bronşlar aşırı derecede kasılır ve daralır. Hava yollarının daralması da nefes almakta güçlük çekilmesine sebep olur.

Hamilelikte astım rahatsızlığı yaşayan kişiler nefes almak yanında nefes vermekte de zorlanır. Normal şartlarda hiçbir şikayeti olmayan kişilerin astım atakları geçirdikleri zaman nefes alıp vermede zorlanırlar.

Çeşitli uyaranlar sonucu bronşun etrafındaki zarların şişmesi ve tıkanıklığı oluşturan mukus tıkaçlarının artması astım ataklarınının tekrarlamasına neden olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat