Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte araç kullanımı ve araçta güvenlik nasıl olmalı?

8,133
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte araç kullanımı ve araçta güvenlik nasıl olmalı?

Doğru takılmış emniyet kemerleri çarpışmalarda hayat kaybı ya da ciddi yaralanma risklerini son derece azaltmaktadır. Dolayısıyla seyir halinde bir araba içinde insanların ön ya da arka koltuk demeden, uzun ya da kısa seyahat demeden ya da şehir içi ya da şehirler arası demeden kesinlikle kemerlerini bağlamaları gerekmektedir.

Peki, yolcu içinde yolcu ya da diğer bir deyişle henüz doğmamış bebekleri nasıl koruyabiliriz? Hamile kadınların da aynı şekilde bütün yolcular gibi kemerlerini takmaları gerekmektedir. Tabii bu çok özel bir engel olucu, doktorun tavsiye ettiği bir durum yoksa. 

Hamilelikte kemer kullanımı

Türkiye'de maalesef arka koltukta kemer takma alışkanlığı henüz yerleşmiş değil. Oysa arka koltukta kemer takmak en az ön koltuktaki kadar önemli çünkü arka koltuktaki yolcu sadece kendi hayatını değil, ön koltuktaki yolcu ya da sürücünün hayatını da, eğer kemer takmamışsa tehlikeye atabilmektedir. Amerika'da ve İngiltere'de hamileler için kemer takma bilgisi Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıklanmış durumda. Bu açıklamaya göre kemer omuzun ortasından geçmesi gerekir. Kemer çok aşağıdaysa ya da kemer boğazını kesecek şekilde duruyorsa, bu da yanlıştır. Kesinlikle omuzun ortasından geçmesi lazım. 

Hamilelikte araç içinde emniyet kemerinin ayarlanması

Bunu sağlamak için pek çok arabada ayar vardır. Kemerin yüksekliği belirlenebilir. Eğer çok alçaksa büyük bir ihtimalle kolunuza sarkacaktır. Çok yüksekse büyük bir ihtimalle boynunuzu kesecektir. Dolayısıyla boyunuza göre bunu ayarlayıp omuzun ortasından geçmesini sağlamanız lazım. Ayrıca hamile kadınlarda göğüsler büyüdüğü için ve karında kocaman bir bebek olduğu için bu da ayrıca dikkat edilmesi gereken bir konu: kemerin çapraz kısmının iki göğüsün ortasından geçmesi gerekir. Bu iki göğsün ortasından geçen kemer hiçbir şekilde bebeği taşıyan karnın üzerinden geçmemesi lazım. Bu karnın ya sağından ya solundan ya altından geçmesi lazım. Yani ani bir çarpışma anında bu kemerin bebeğe kesinlikle baskı yapmaması lazım.

Fakat bu demek değil ki, kemeri gevşek takın. Kemer halen sıkı takılacak fakat yerinde ve doğru takılacak. Kemerin düz kısmı, yatay kısmı ise mümkün olduğu kadar bebeği taşıyan göbeğin altında olması gerekiyor. Bu, bacaklara takılacak demek değil. Bu, gene yanlış çünkü o, şu leğen kemiklerinin üzerinden geçmesi lazım o kemerin. Demin de bahsettiğim gibi kesinlikle göbeğin, bebeği taşıyan göbeğin üzerinden geçmemesi lazım. Kemerin yatay kısmının mümkün olduğu kadar aşağıya itilmesi lazımdır.

Temel olarak hamile kadınlar kemer takabilir, yalnız doğru takmaları çok önemlidir. Dolayısıyla bu kemeri doğru taktıkları sürece ön koltukta ya da arka koltukta ya da sürücü olarak ya da yolcu olarak; rahatlıkla, kemerlerini doğru taktıkları takdirde yolculuklara güvenli bir şekilde çıkabilirler. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat