Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte antidepresan kullanılabilir mi?

7,658
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte antidepresan kullanılabilir mi?

Gebelik döneminde antidepresan kullanımına karar vermek kolay değildir. İyi tedavi edilmeyen depresif bozukluklarda anne ve bebek için istenmeyen durumlar oluşabilir. Gebelik döneminde kullanılan antidepresanlar bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkilyebilir. Bu nedenle ilacın gerekli olup olmadığına, kullanılan ilacın cinsine, dozuna ve süresine göre farklı tedavi yöntemleri denenmelidir. 

Kişiye depresyon teşhisi konulmuşsa en doğru seçenecek tedavisi tamamlandıktan sonra gebe kalmasıdır. Ancak tedavi sırasında gebe kalınırsa kullanılan ilacin fetusa zarar verme riski yüksekse, ilaç kademeli olarak azaltılıp başka bir ilaç kullanımına geçilebilir ya da kullanılan ilacın dozu yeniden ayarlanabilir. 

Hafif depresyonu olan gebelere bazı yaşam tarzı değişiklikleri olabilir. Düzenli egzersiz, yoga, meditasyon, hobilerle uğraşmak, gebelik ve bebek bakımı ile ilgili bilgiler öğrenme ve psikoterapi ile bu dönem ilaçsız atlatılabilir. 

Anne adayında mayor depresyon denilen ağır depresyon belirtileri varsa ve ilaç kullanmak zorunluysa güvenli olduğu bilinen ilaçlar kullanılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat