Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte annenin beslenme şekli doğum ağırlığını etkiler mi?

4,120
kez izlendi
Puan: 3.18 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte annenin beslenme şekli doğum ağırlığını etkiler mi?

Doğum sırasında bebeğin vücut ağırlığı annenin sağlık durumunun bir göstergesidir. Genellikle hamilelik boyunca yeterli beslenemeyen, hastalık geçiren, kötü şartlar altında yaşayan, hatta mutsuz olan annelerin bebeklerinde bile doğum ağırlığının yeterince olmadığını görmekteyiz. 

Gebelik boyunca annenin özellikle kullandığı ilaçların bazıları bebek üzerinde terotojen denilen anomali yapıcı etkiler gösterebilirler. Bu yüzden hekim kontrolü olmadan ilaç kullanımı kesinlikle olmaması gerekir. 

Günlük hayatta bizim için zararlı olan bütün besinler aynı şekilde hamile kadınlar için de zararlıdır. Fetusun gelişmesi de annenin beslenmesi ile doğrudan alakalıdır. Dolayısıyla hamile kadınların mutlaka sağlıklı beslenme danışmanlığını alması ve sağlıklı beslenmeleri gerekmektedir. 

Normal doğum ağırlığına sahip bir bebek için annenin özel bir beslenme programı uygulaması gerekmez. Sağlıklı beslenmek için temel beslenme kurallarını uygulamalı ama karnındaki bebek için biraz daha fazla kalori almalıdır. Son yıllarda elde edilen verilerin dışında gebelik boyunca biraz balık yağı tüketmenin de bebeğin sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat