Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik kadınların psikolojisini nasıl etkiler?

20,452
kez izlendi
Puan: 4.71 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelik kadınların psikolojisini nasıl etkiler?

Hamilelik kadınların geçirdiği en keyifli süreçlerden biridir. Hamilelik döneminde anne adayında fizyolojik değişiklikler kadar psikolojik değişiklikler de yaşanır. 

Hamilelik döneminde yaşanan psikolojik değişimler mutluluk gibi olumlu olduğu kadar bazı zamanlar mutsuzluk, keyifsizlik, kaygı ve endişe şeklinde de görülebilir. Bu durumlar hamileliğin her döneminde ve her kadında farklı şekillerde ortaya çıkar. 

Kadınlar hamileliğin ilk dönemlerinde bebeğin rahimde kalabilmesi ve sağlıklı olabilmesi adına kaygı ve endişe duyar. İlerleyen dönemlerde ise hamileliğin keyifli kısımlarını devreye girer. Böylece anne adayı daha mutlu ve keyifli bir süreç yaşamaya başlar. Ancak hamileliğin son 3 ayında bu kaygı ve endişe duyguları tekrar ortaya çıkar. Bu kaygılar hem anne adayı hem de bebekle ilgilidir. 

Anne adayı hamilelik süreci boyunca fizyolojik değişimlere alışır ancak bazı durumlarda psikolojik değişimlere alışamaz. 

Hamilelik dönemindeki fizyolojik değişimler birtakım ruhsal değişimlere de yol açar. Hamilelik dönemindeki hormonal değişimler annenin psikolojisini olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Hamilelikten önce kaygılı ya da endişeli olan anne adayı gebelik döneminde hormonların etkisiyle bu dönemi biraz daha fazla kaygılı, endişeli şekilde geçirebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat