Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik döneminde kadınlar ne tür psikolojik sorunlar yaşayabilir?

8,161
kez izlendi
Puan: 2.67 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelik döneminde kadınlar ne tür psikolojik sorunlar yaşayabilir?

Anne adayları hamileliğin ilk 3 ayında bebeklerini hissedemezler. Bebeğin varlığından haberdar olabilir ancak hissedemezler. Bu durum bazı zamanlar anne adayında suçluluk duygusuna yol açar. 

Anne adayı bu dönemde bebeği ile bağ kuramadığından kendini suçlu hissetmeye başlar. Anne adayı gebeliğin ilk 3 ayında fizyolojik değişimlerden şikayet eder. Ancak bu durum geçicidir. 

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde fizyolojik şikayetler azalır ve daha rahat bir döneme geçilir. Bu süreçte anne adayı hamileliğe alışır, bebeğinin varlığını hisseder ve aralarında bir bağ oluşur. Bu durum anne adayını psikolojik olarak rahatlatır. 

Anne adayı gebeliğin son 3 ayında hem fizyolojik hem de psikolojik birtakım sorunlar yaşar. Bu dönemde anne adayı kendi, bebeği ve gelecekle ilgili endişe duymaya başlar. Bu endişeler ilerleyen süreçte kaygı, korku ve panik ataklarına dönüşebilir. Bu olumsuz sürecin ne kadar rahat atlatıldığı, anne adayının ve ailenin bebeğe ne kadar hazır olduğu ve bu bebeğin ne kadar istendiği ile alakalıdır. 

Çevresinden yeterli desteği alan anne adayları olumsuz süreci rahat bir şekilde atlatır. Kişilik özellikleri, anne adayının hamileliği sürecinde aktif iş yaşamında olup olmaması ve daha önceden geçirilmiş depresif süreçlerin varlığı bu sürecin daha ağır ya da daha hafif yaşanmasına etki eder. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat