Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin üçüncü üç aylık döneminde nasıl sorunlar görülebilir?

1,989
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin üçüncü üç aylık döneminde nasıl sorunlar görülebilir?

Hamileliğin üçüncü üç aylık dönemi, anne adayının bebeğine kavuşmayı beklediği dönemlerdir. Fakat hamilelik sürecinin diğer dönemlerinde olduğu gibi üçüncü üç aylık dönemde de çok ciddi riskler ortaya çıkabilir. 

24. ve 28. haftalar arasında yapılan şeker tarama testinde eğer gebelik şekeri riski yüksek çıkarsa, şeker yükleme testi yaparak muhtemel tedaviler belirlenir.

Hamileliğin son üç aylık döneminde erken doğum riski de ortaya çıkabilir. Anne adayında erken doğum ihtimalini akla getiren bazı kasılmalar görülebilir. Kasılmalara bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar genellikle istirahatle geçmez. 10 dk'da 3 veya daha fazla kasılma olabilir ve her biri 30 ile 50 saniye sürebilir. Anne adayları bu belirtileri erken doğum riski olarak anlasalar da, genellikle erken doğum sinsi bir doğum değildir, kendini şiddetli ağrı şeklinde hissettirir.

Son üç aylık dönemin sonlarına doğru özellikle rahimde doğuma hazırlık kasılmaları olur. Muhtemel bir kasılmayı erken doğum riski olarak değerlendirmemek gerekir. Daha ciddi belirtilerde doktora başvurmak gerekir.

Hamileliğin son üç aylık döneminde görülen en büyük risklerden biri de tansiyon yükselmesidir. İlk gebeliğini yaşayan anne adaylarında tansiyon hamileliğin son döneminde doğru genellikle yükselir. 
Tansiyonun yükselmesi tek başına bir risk ortaya koymamakla beraber yüksek tansiyonun ortaya çıktığı durumlar doktorlar tarafından incelenmelidir. 

Hamileliğin son üç aylık döneminde özellikle idrarda protein çıkışı gözlenirse, bu durum hipertansiyon olarak değil gebelik zehirlenmesi olarak tanımlanır. Usulüne uygun bir şekilde mutlaka doktorlar tarafından müdahale edilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat