Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin kaçıncı haftasında kürtaj yapılabilir?

77,412
kez izlendi
Puan: 4.62 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin kaçıncı haftasında kürtaj yapılabilir?

Ultrasonografi ile dördüncü haftada kese görülür. Kese görüldükten sonra kürtaj yapılabilme sınırı başlamış demektir. Fakat bir kadının istenmeyen bir gebeliği varsa 5 ve 6. haftalar en ideal kürtaj dönemleridir. Çünkü ne çok büyümüş, ne de çok küçük bir gebelik olur. Aspiratör dediğimiz karmen yöntemi ile bu işlem kolaylıkla sonlandırılabilir. 

Gebelik büyüdükçe yani 8-9 ve 10. haftalarda komplikasyon olma ihtimalleri artmaktadır. Geç olunan kürtaj sorunları,
- İçeride parça kalma
- Kanama riski
- Yapışma riski 
- Aşerman sendromu riski

9-10. haftalarda risk oranları artmaktadır. 5-6. haftalar da en ideal en az komplikasyonun olduğu dönemdir. Ancak kürtaj dördüncü haftadan önce de yapılamaz. Çünkü kese dördüncü haftada görülür. Daha öncesinde kese görülmez. Ultrasonun içerisinde endamot diye bir kalınlık vardır. Bu kalınlığın içerisinde kese oluşmamışsa kürtaj yapılacak yer de yok demektir. O zaman aspiratör ile alınırsa gebelik ürünü alınmamış olur ve gebeliğin devam etme şansı artar. 3 haftalıkken bir kadın kürtaj oluyor ise o zaman 1-2 hafta sonra gebeliği hiç bozulmadan 5-6 hafta olarak karşımıza gelebilir. 

Bazen kişinin anatomik yapısına bağlı olarak rahim ağzında da çok küçük bir darlık olabiliyor. Bu durumda fleksibl konüllerle rahim ağzından içeri girilemiyor. O süreçte hastaya müdahale kesinlikle yapılmamalıdır. Rahim ağzını açacak özel ilaçlar uygulanmalı, gerekirse birkaç gün sonra veya birkaç saat sonra işlem gerçekleştirilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat