Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin kaçıncı ayında kemoterapi görülebilir?

129
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin kaçıncı ayında kemoterapi görülebilir?

Hastalık teşhis edilip ve kemoterapiye başlamadan önce hamilelik varsa hamileliğin devam edip etmeyeceğine karar vermek en önemli konudur. Bazen,kemoterapi,kanserin tipine,büyüklüğüne ve kullanılacak ilaçlara bağlı olarak doğum sonrasına ertelenebilir. Bu ender bir durumdur. 

Hamilelik ve kemoterapi süreci açıkça konuşulup karar vermeden önce bütün risk ve alternatifler tüm ayrıntıları ile öğrenilmelidir. Öncesinde doğum yapmamış veya daha sonra gebelik planlayan kadınlar için ise yumurta dondurulması veya embriyo dondurulması işlemleri de başarı ile uygulanabilmektedir. 

Gebe olan bir kadında yaklaşım gebe olmayan bir kadına göre farklı olsa da kadın gebe olduğu için kanser tedavisinden mahrum bırakılmamalıdır. Gebeliğin ilk 3 ayı dışındaki dönemlerde onkoloji uzmanı gerek gördüğü takdirde kemoterapi uygulanabilir. Çoğu kemoteröpatik ilacın özellikle en duyarlı dönem olan 5- 10. gebelik haftalardaki organ oluşumu aşamasında potansiyel olarak fetüse zararlı olduğu düşünülür. İlk 3 aydan sonra verilen ilaçların çoğu fetüste belirgin ve olumsuz bir işlev veya doku bozukluğu bırakmaz. Tedavide multidisipliner yaklaşım önemli olmakla birlikte onkoloji ve kadın doğum uzmanının bilgilendirmeleri ve ailenin kararı önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat