Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde ne tür sorunlar gözlenebilir?

3,268
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde ne tür sorunlar gözlenebilir?

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde hamile kadınlarda en sık görülen hastalık kanamadır. Hamilelik sürecinden karşılaştığımız her 100 kadından en az 30'u kanamalarla karşılaşabilir. Fakat bu kanamalar doğal kabul edilir ve her zaman ciddi bir risk artışına sebebiyet vermez. Özellikle beşinci ve sekizinci haftalar arasında sıklıkla gözlenir. Beraberinde ağrı gözlenmediği sürece genel olarak düşük belirtisi değildir. Böyle kanamalarda mutlaka doktorların durumu değerlendirmesi gerekir. 

Düşük riski kadar yüksek olmasa da hamileliğin ilk üç ayında rastlanabilecek risklerden diğeri de dış gebelik riskidir. Hamilelik belli bir aşamaya gelmiş olmasına rağmen eğer rahim içinde gebelik kesesi gözlenmezse dış gebelik söz konusu olabilir. Bu tür durumlarda dış denmesinin sebebi, gebeliğin rahim dışında gelişiyor olmasıdır. Dış gebelik genel olarak sağ veya sol tüp üzerinde yerleşmiş durumdadır.

Hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkabilecek risklere karşı doktorlar gerekli gördüklerinde ilaç tedavisi uygulayabilirler. İlaç tedavisinin yeterli ve etkili olmayacağı zamanlarda ise doktorlar operasyon önerisinde bulunabilirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat