Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde nasıl sorunlar ortaya çıkabilir?

3,021
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde nasıl sorunlar ortaya çıkabilir?

Hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkan şiddetli ağrı ve baş dönmeleri, hamileliğin ikinci üç aylık dönemine girildiğinde kaybolmaya başlar. Bunun sebebi anne vücudunun hamilelik durumuna alışmış olmasıdır.

Hamilelik sürecinin tamamında ortaya çıkabilecek riskler mevcuttur. İkinci üç aylık dönemde de hamilelikle ilgili riskler ortaya çıkabilir. Fakat bu dönemde karşılaşılan risklerin çoğu anneyle ilgili değil, bebekle ilgilidir. İkili test olarak bilinen testte, bebeğin ense kalınlığına ve anneden alınan kanda birtakım maddelere bakılarak bebekle ilgili ileride bebeğin sağlığıyla ilgili ortaya çıkabilecek riskler tespit edilir. Özellikle down sendromunun belirtileri tespit edilebilir. 

Eğer anne adayı yaş olarak 35'in üzerindeyse, ense kalınlığı belirli bir seviyenin üzerindeyse, yapılan hesaplamalar sonucu yüksek riske işaret ediyorsa doktorlar gerekli gördükleri müdahaleleri yapabilirler.

İkili test dışında riskin yüksek çıkabileceği diğer test de dörtlü testtir. Bu testte de anne adayının kanındaki bazı maddelere bakılarak bebeğin down sendromu taşıyıp taşımama riski ölçülür. Ortaya çıkan risk yüksekse doktorlar gerekli müdahaleleri yapabilirler. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat