Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin hangi aşamasında kürtaj yaptırılabilir?

89,686
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin hangi aşamasında kürtaj yaptırılabilir?

Kürtaj, hamileliğin yasal olarak 10'uncu haftasına kadar yapılabiliyor. Yani 10, 2,5 aylığa kadar, 3 aylığa kadar yapılabiliyor. Yasal olarak sınır bu. Ancak yasal sınırın dışında bakarsak bebeğin aşağıdan yani vajinadan çıkarılabileceği döneme kadar aslında yapılabilir.

Bebekte çıkan bir anormallik gibi bir zorunluluk halinde kürtaj kaçınılmaz hale gelebilir. Böyle bir durumda anne sağlığını tehdit eden bir durum ortaya çıktığı için kürtaj yapmak zorunlu. Bu durumda 10 - 13 - 14 ve 15'inci haftalara kadar kürtaj yapılabilir.

Bundan sonraki dönemde yine bebekteki bir anormallik, anne ile ilgili bir problem ya da herhangi benzer bir durumda eğer bebeği çıkarmak gerekiyorsa, o durumda da vajinal doğum yöntemini kullanmak gerekiyor.

15. Haftadan sonra yapılan kürtaj çok tehlikeli

14 - 15'inci haftadan sonra artık kürtajın kullanılmamasının nedeni, bebeğin iyice gelişmesi, kemiklerinin gelişmesi aşağıdan yani vajinadan parçalayarak çıkarması zorlaşıyor ve komplikasyon ihtimalini artırıyor. Ayrıca gebelik ilerledikçe rahim büyüdüğü için rahim duvarları da iyice inceliyor.

Hamilelikte rahim çok yumuşak olduğundan kürtaj işlemini yaparken rahmi delmek çok daha kolaydır ve bu riski almamak için. İlerleyen önemlerde kürtaj yöntemini kullanmamak yerindedir. Zaten genel olarak bu yöntem ilerleyen dönemlerde kullanılmaz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat