Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 30. haftasında anne ve bebeğin durumu nasıldır?

391,054
kez izlendi
Puan: 4.92 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 30. haftasında anne ve bebeğin durumu nasıldır?

Gebeliğin 30. haftasında anne adayları yatarken belli bir pozisyon almaya dikkat etmelidirler. Bunun sebebi vücudun sağ taraftaki ana toplardamarın basıya uğraması sonucu özellikle vücudun alt tarafındaki toplardamarların belirginleşmesine bağlı sorunların oluşmasını engellemektir. Bu sorunlar bacaklarda oluşan varisler ve makattaki damarların genişlemesiyle oluşan basurdur. Anne adayları sol yanlarına yatarak damar toplama sisteminin rahatlamasını sağlar.

Sağ tarafa yatıldığında rahim toplardamara bası yapar ve kalbe dönen kan miktarı azalır, bu da fetusa giden kan miktarında azalmaya sebep olur. Sol yana yatıldığında plasentaya giden kan miktarı artacağı için bebeğe daha fazla kan ve besin maddesi ulaşır. Aynı zamanda sol tarafa yatmak kan dolaşımındaki sirkülasyonu arttırarak vücuttaki şişliklerin azalmasını sağlar.

Uykuda bunu kontrol etmek mümkün olmayabilir, bu durumda da bebeğe bir zarar gelmez. Anne adayı gün içinde kendine zaman ayırıp 2 saat sol yanına yatabilirse bebeğe giden kan miktarı artacağından ona mutlaka faydalı olacaktır.

Yüksek riskli gebeliklerde, bebekte gelişme geriliği varsa ya da anne adayında yüksek tansiyon olduğunda hamilenin mutlaka sol yanına yatması önerilir.

30. haftada bebekte kemik iliği kan yapmaya başlar. Bugüne değin karaciğerin üstlendiği bu görevi artık kemik iliği devralmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat