Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 11. haftasında bebeğin gelişimi nasıldır?

412,157
kez izlendi
Puan: 4.82 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 11. haftasında bebeğin gelişimi nasıldır?

Gebeliğin 11. haftasında düşük yapma olasılığı %1'dir. Çünkü bebeğin düşmesine neden olabilecek süreç geçtiğinden dolayı bebeğiniz bu dönemde sağlıklıdır. 

Bebeğin el ve ayak parmakları birbirinden ayrılmaya başlar. Fetusun gözleri kapalıdır ve göz kapaklarının altında iris tabakası gelişmeye devam eder. Böbreklerde idrar üretimi başladığından bebeğin içerisinde bulunduğu amniyon sıvısının miktarı da bu dönemde artar. 

Bu dönemde bebeğin ruhsal durumu dikkatle incelenmelidir. Bebeğin 5 duyusu ana rahmindeyken oluşur. Rahimde gelişen ilk duyular tat alma ve dokunma duyularıdır. Bebek bu haftalarda rahim içerisine dokunarak tanımaya çalışır. Bazı zamanlar kendi vücuduna dokunur, bazı zamanlar da göbek kordonuna dokunur. 

Aynı şekilde bebek amniyon sıvısının tadını da bu dönemde alarak tat alma duyusunu geliştirir. Bebeğin koku alma duyusu da bu dönemde gelişir. İşitme duyusu 24. haftaya, görme duyusu da 32. haftaya kadar tamamlanır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat