Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelerin doğum öncesinde izin hakkı var mı?

11,758
kez izlendi
Puan: 3.12 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelerin doğum öncesinde izin hakkı var mı?

Kadınların doğum izinleri, doğumdan önce 8 hafta olarak belirlenmiştir. Ancak anne adayı istediği takdirde çalışmasına engel bulunmadığına dair doktordan alacağı rapor ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışmaya devam edebilir ve kalan 5 hafta doğumdan sonraki süreye eklenebilir. 

İkiz veya üçüz gebeliklerde doğum izni

Çoğul gebeliklerde doğum izni, doğumdan önce 10 hafta olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde anne adayı doktordan alacağı rapor doğrultusunda doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir ve kalan izin süresini doğum sonrasına erteleyebilir. 

Kadın doğum uzmanının, hamileliğin riski olduğuna karar vererek anne adayının olması gereken süreden daha önce işi bırakması yönünde rapor hazırlaması halinde çalışan annenin 8 haftadan daha önce işi bırakması gerekebilir. Anne adayı bu durumla ilgili belgeyi işyerine verdiği takdirde işveren bununla ilgili gerekli işlemleri yapmak zorundadır. 

Hamilelerin gebelik boyunca çalışmasının riskli olduğu doktor raporunu işyerine verdikleri takdirde gebelik süresi boyuna ücretsiz izne ayrılma hakları da vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat